Logo serwisu  » Akademia Szachowa Gliwice
ZAMKNIJ Ikona menu
Logo klubu

Akademia Szachowa Gliwice

Rok założenia 2009
Kapitan drużyny Tomasz Warakomski
Prezes klubu Marlena Chlost
Zdjęcie członków zespołu Drużynowe Mistrzostwa Polski - Enea Ekstraliga 2022

Akademia Szachowa Gliwice

Sekcja juniorów Akademii Szachowej Gliwice powstała w październiku 2009 roku i jest obecnie jedną z największych, a także najszybciej rozwijających się w Polsce. Rokrocznie w klubie trenuje około 500 zawodników w wieku od 4 do 18 lat. Wśród wielu utalentowanych juniorów są medaliści i finaliści najbardziej prestiżowych turniejów krajowych oraz międzynarodowych.

Kolejne sukcesy oraz ugruntowana, silna pozycja w szachach juniorskich zachęcały do następnych działań. Do zdobycia renomy pełnowartościowego klubu szachowego brakowało już tylko jednego – drużyny seniorskiej mogącej walczyć o medale w Ekstralidze oraz stanowiącej naturalną kontynuację dla wyrastających w Gliwicach młodych talentów.

W 2013 roku gliwicki klub pozyskał silnych szachstów, którzy weszli w skład drużyny seniorów. Po siedmiu latach gry w ekstraligowym Pocztowcu Poznań do gry w Gliwicach powróciła założycielka Akademii Szachowej Gliwice – Marlena Chlost. Dołączył do niej Tadeusz Juroszek, jeden z najbardziej utytułowanych gliwickich zawodników. Z Polonii Warszawa do Gliwic trafili Arcymistrzowie Robert Kempiński i Michał Olszewski, a następnie szeregi Akademii zasilili arcymistrz Marcin Tazbir i mistrz międzynarodowy Tomasz Warakomski.

Na sukcesy nie trzeba było czekać długo – Akademia pewnie wygrała II-ligowe rozgrywki i wywalczyła awans na zaplecze Ekstraligi. Prawo do występów w wyższej lidze uzyskane już w pierwszym roku funkcjonowania było jednak dopiero początkiem kolejnych triumfów, które święcił klub. W grudniu 2013 roku Akademię zasilili najsilniejsi zawodnicy Pocztowca Poznań – Arcymistrzowie Jacek Tomczak i Włodzimierz Schmidt oraz mistrzowie międzynarodowi Marcin Szeląg i Klaudiusz Urban.

Konsekwentna i dynamiczna polityka Klubu spowodowała, iż w roku 2014 po raz pierwszy w historii gliwicka drużyna wystąpiła w Ekstralidze Szachowej. Debiutancki sezon był dla gliwiczan bardzo udany, bowiem rozgrywki zakończyli z brązowym medalem Mistrzostw Polski.

Na przestrzeni lat, klub z Gliwic ugruntował swoją pozycję na szachowej mapie Polski. Seniorska drużyna Akademii Szachowej Gliwice regularnie występuje w najwyższych klasach rozgrywkowych, co jest istotne również ze szkoleniowego punktu widzenia. Tak funkcjonujący klub stanowi bowiem naturalną, profesjonalną strukturę dla rozwoju młodych szachistów i pozwala na wychowywanie własnych zawodników światowego formatu.

Po pandemicznej przerwie we wrześniu 2021 roku Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice w pięknym stylu wywalczyła ponowny awans do Ekstraligi. Gliwiczanie w pierwszoligowych Mistrzostwach Polski odnieśli komplet zwycięstw, a także zdobyli indywidualne wyróżnienia. W 2022 roku Klub rywalizował wśród najlepszych 10 szachowych drużyn w Polsce. Dodatkowo drużyna Akademii w marcu 2022 wzięła udział w Ekstralidze szachów szybkich, swój występ kończąc w ćwierćfinale, odpadając dopiero w dogrywce. Pół roku później szachiści z Gliwic zagrali w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022, gdzie zaprezentowali się z dobrej strony. Akademicy odnieśli cztery zwycięstwa, zremisowali jeden mecz, a także doznali czterech porażek. Ten wynik dał im siódme miejsce w tabeli Ekstraligi Szachowej.

Na przestrzeni lat Akademia Szachowa Gliwice wypracowała sobie również pozycję silnego sportowego klubu w mieście oraz regionie. Akademia współpracuje na co dzień z placówkami edukacyjnymi, ucząc szachów i wspomagając rozwój intelektualny dzieci i młodzieży.

Klub może pochwalić się także organizacją licznych wydarzeń sportowo-kulturalnych, aktywnie promujących Królewską Grę na terenie Gliwic i województwa śląskiego, takich jak: Międzynarodowy Turniej Akademii Szachowej Gliwice, Mistrzostwa Gliwic Przedszkolaków, Symultany z Arcymistrzem czy mecz „Dzieci Akademii Szachowej kontra dorośli” w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Klub współpracuje także z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach prowadząc bezpłatne lekcje gry w szachy dla mieszkańców.

sponsorzy klubu

#5

MIEJSCE W TABELI

22.0

ZDOBYTE PUNKTY

3. miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach Klasycznych

2014

3. miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych

2017

Drużynowe Mistrzostwo Polski w Szachach Błyskawicznych

2019

Statuetka "Hetman" Polskiego Związku Szachowego w kategorii "Klub roku"

2016

Jorden Van Foreest

FIDE: 2682

Jacek Tomczak

FIDE: 2560

Tomas Laurusas

FIDE: 2504

Tomasz Warakomski

FIDE: 2445 Kapitan
Zdjęcie zawodnika

Maciej Klekowski

FIDE: 2416

Toms Kantans

FIDE: 2395
Zdjęcie zawodnika

Marcin Szeląg

FIDE: 2362

Wojciech Reza

FIDE: 2206

Maurice Schippers

FIDE: 2214
Zdjęcie zawodnika

Julia Antolak

FIDE: 2206

Anna Warakomska

FIDE: 2108