Logo serwisu  » Votum SA Polonia Wrocław
ZAMKNIJ Ikona menu
Logo klubu

Votum SA Polonia Wrocław

Rok założenia 1946
Kapitan drużyny Mateusz Bartel
Prezes klubu Artur Czyż
Zdjęcie członków zespołu Drużynowe Mistrzostwa Polski - Enea Ekstraliga 2022

Votum SA Polonia Wrocław

Polonia Wrocław z wieloletnią historią, sięgającą czasów powojennych, gdy w 1946 roku powstał Klub Sportowy „Warsztatowiec” z sekcjami piłki nożnej i szachów. W 1958 roku nastąpiła zmiana nazwy na Kolejowy Klub Sportowy „Polonia”, a po usamodzielnieniu się sekcji szachowej w 2006 roku nastąpiła zmiana nazwy na Klub Szachowy „Polonia”

Dziś Polonia to jeden z najsilniejszych klubów na szachowej mapie Polski, słynący z sukcesów sportowych oraz profesjonalnej organizacji. Wrocławscy szachiści zdobywają liczne tytuły Mistrzów i Mistrzyń Polski, a także reprezentują Polskę na arenach międzynarodowych. Wśród nich warto wymienić takie postacie jak Mateusz Bartel czy Jolanta Zawadzka, którzy są niekwestionowanymi filarami Polonii. Od kilku lat w klubie grają też Harikrishna Pentala, Nils Grandelius. W skład drużyny wchodzą też wychowankowie klubu: Oskar Wieczorek i Szymon Gumularz.

Wrocławski klub rokrocznie znajduje się wśród czołowych zarówno juniorskich drużyn, jak i we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Polonia na swoim koncie ma m.in. cztery złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski (2014, 2020, 2021, 2022).

Polonia intensywnie zajmuje się szkoleniem młodych szachistów na dużą skalę, a jego zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Już teraz w regularnych zajęciach szachowych bierze udział ponad 200 młodych adeptów szachów, którzy dzięki staraniom klubu zdobywają liczne medale na krajowych i międzynarodowych Mistrzostwach Polski, Europy i Świata.

O rozwój sportowy i organizacyjny klubu dba Andrzej Dadełło - wrocławski przedsiębiorca, a zarazem pasjonat szachów, który dzięki swojemu biznesowemu doświadczeniu potrafi efektywnie zarządzać klubem. Sam jest również Wicemistrzem Europy Amatorów, dzięki czemu doskonale rozumie potrzeby i wyzwania związane z uprawianiem tej sportowej dyscypliny. Polonia była organizatorem m.in. Mistrzostw Europy w Szachach w 2013 i 2014 roku.

Klub Polonia to nie tylko sportowe sukcesy, ale także profesjonalizm w każdym calu. Siedziba klubu znajduje się w centrum miasta, co czyni go doskonale widocznym w krajobrazie. Twórczy klimat, ciepły wystrój i ekspozycje zdjęć przypominających największe sukcesy miejscowych szachistów tworzą atmosferę sprzyjającą intelektualnej rywalizacji. Klub mieści się na ulicy Piaskowej, blisko Ostrowa Tumskiego, gdzie tłumy ludzi często przystają przy witrynach, by obserwować i komentować zmagania najlepszych graczy.

sponsorzy klubu

#3

MIEJSCE W TABELI

24.0

ZDOBYTE PUNKTY

Drużynowe Mistrzostwo Polski w Szachach Klasycznych

2022, 2021, 2020, 2014

Organizator Mistrzostw Europy w Szachach

2013, 2014

Pentala Harikrishna

FIDE: 2627

Nils Grandelius

FIDE: 2649

Mateusz Bartel

FIDE: 2528 Kapitan

Dimitrios Mastrovasilis

FIDE: 2560

Szymon Gumularz

FIDE: 2532

Oskar Wieczorek

FIDE: 2401

Marcin Tazbir

FIDE: 2434

Kamil Stachowiak

FIDE: 2337

Jolanta Zawadzka

FIDE: 2291

Iweta Rajlich

FIDE: 2376

Agnieszka Dmochowska

FIDE: 1905

Martyna Starosta

FIDE: 2012