Logo serwisu  » Kto wygra pierwszą fazę Superligi?
ZAMKNIJ Ikona menu

Kto wygra pierwszą fazę Superligi?

Przed nami czwarty zjazd Superligi, który będzie równocześnie ostatnim zjazdem fazy grupowej. Co nas czeka w Poznaniu i jak będzie wyglądała faza grupowa?

Plan dnia

16 października w Poznaniu po raz kolejny spotkają się najlepsze polskie drużyny. W Hotelu Mercure Poznań Centrum przy ul. Roosevelta 20 rozpoczniemy o 15:30 uroczystym otwarciem zjazdu, zawodnicy usiądą do szachownic już o 16:00.

  • 11 runda – 16:00
  • 12 runda – 17:10
  • 13 runda – 18:20
  • 14 runda – 19:30

Będziemy mieli 3,5 godziny najlepszych szachowych emocji, a to wszystko dzięki wsparciu Krajowej Grupy Spożywczej S.A., która została partnerem tego zjazdu.

Wszystkie partie będą komentowane na żywo na naszym kanale na YouTube! Duet komentatorów stworzą IM Mateusz Kołosowski oraz Maciej „Marianczello” Domin, którzy wprowadzą nas w tajniki rozgrywek na sześćdziesięciu czterech polach. Transmisja będzie dostępna pod tym linkiem:

Wyniki po trzech zjazdach

Pierwsze cztery zespoły awansują do fazy pucharowej. Pewnymi awansu są już zawodnicy KS Gwiazdy Bydgoszcz, którzy wygodnie rozsiedli się na fotelu liderów z 26 punktami meczowymi. W komfortowej sytuacji są również dwa kolejne kluby w tabeli czy Wieża POMOT Pęgów i VOTUM SA Polonia Wrocław. Solidna przewaga punktowa nad strefą spadkową daje im spory margines bezpieczeństwa.

Walka o ostatnie miejsce premiowane awansem rozstrzygnie się między Akademią Szachową Gliwice, Wasko Hetmanem GKS Katowice a Wielkopolskim Klubem Szachowym. Matematyczne szanse mają jeszcze zawodnicy KSz Dwóch Wież Equity Advisors Kraków, lecz czekają ich mecze zarówno z liderem, jak i wiceliderem, co przy stracie czterech punktów do gliwiczan, nie może nastrajać optymistycznie.

Jak dobre partie dostarczyły nam dotychczasowe zjazdy? Jedną z nich, wraz z analizą, dostarcza „Marianczello”!

Co nas czeka w Poznaniu?

Prawdopodobnie pierwsza runda zjazdu będzie kluczowa. Poznamy składy obecne w Poznaniu, zobaczymy kto jest w jakiej formie i czy komuś nie przeszkadzają takie czynniki losowe jak przeziębienie. Takie czynniki pozaszachowe mogą być kluczowe jeśli chodzi o walkę o awans z czwartej lokaty w tabeli.

Pojedynek bydgoskiego lidera z pęgowskim wiceliderem zapowiada się elektryzująco, lecz niezależnie od wyniku w meczu, nie zrobi to zamieszania w tabeli. Meczem, który będzie języczkiem na wagę awansów, będzie starcie Wielkopolan z Dwiema Wieżami Kraków. Remis nie będzie satysfakcjonował nikogo!

Przedostatnia runda ugości nas starciami Hetmana Katowice z WKS-em czy Stilonu Gorzów Wielkopolski z Gwiazdą Bydgoszcz. Czy ostatnia drużyna w tabeli będzie w stanie zaskoczyć lidera i sprawić największą niespodziankę sezonu?

Po ostatniej rundzie już wszystko będzie wiadome: podział nagród za fazę eliminacyjną oraz pary półfinałowe, które spotkają się na finałowym zjeździe w Bydgoszczy. Kto wzniesie ręce w geście zwycięstwa, a kogo zabraknie w Bydgoszczy? Przekonamy się o tym już w poniedziałek wieczór!

Jaki jest format zawodów?

Kluby grają systemem dwukołowym (tzn. każdy z każdym zagra mecz i rewanż). Mecze będą toczyć się na czterech szachownicach. W każdym meczu musi wystąpić co najmniej 1 zawodniczka, jednak kluby mają pełną dowolność zgłoszenia na której szachownicy ona zagra.

fot. Michał Walusza

W przypadku remisu następuje dogrywka w formie Armagedonu, co spowoduje, że remisy meczowe będą niemożliwe! Armagedon tempem białe 5 min, czarne 4 min z dodawaniem 1 sekundy na ruch po 60 posunięciu. Dogrywka odbędzie się na jednej szachownicy, klub ma prawo wybrać dowolnego zawodnika ze składu. Kolor wybiera drużyna z niższym średnim rankingiem w danym meczu.

Faza pucharowa odbędzie się w systemie mecz-rewanż. Pary półfinałowe stworzą zespoły, które zajęły pierwsze cztery miejsca. Zwycięzca Superligi Rapid zagra z zespołem z czwartego miejsca, tymczasem drugą parę stworzą drużyny z miejsc 2 i 3. Partie będą rozgrywane tempem 10’+5″, analogicznie jak w fazie eliminacyjnej. W przypadku remisu zostanie rozegrany dodatkowy mecz tempem szachów błyskawicznych – 3 minuty na partię + 2 sekundy na posunięcie. Na pierwszej szachownicy białymi zagra drużyna, która w fazie grupowej zajęła wyższe miejsce. W przypadku remisu w meczu szachów błyskawicznych rozegrany zostanie Armagedon, z przepisami identycznymi jak miało to miejsce w fazie eliminacyjnej.

Aktualności