Logo serwisu  » Spotkajmy się w grodzie Kraka! Trzeci zjazd Superligi już w tym tygodniu!
ZAMKNIJ Ikona menu

Spotkajmy się w grodzie Kraka! Trzeci zjazd Superligi już w tym tygodniu!

Już za moment ponownie ujrzymy najlepszych polskich szachistów w akcji! 7 czerwca w Krakowie odbędzie się trzeci zjazd Superligi Rapid!

Plan dnia

Zawodnicy ośmiu klubów i wszyscy fani królewskiej gry spotkają się 7 czerwca w Hotelu Premier Kraków przy ul. Opolskiej 14a, gdzie już o 16:30 konferencją prasową oficjalnie rozpocznie się trzeci zjazd Superligi. W trakcie tego zjazdu rozegrane zostaną trzy rundy:

  • 8 runda – 17:00
  • 9 runda – 18:10
  • 10 runda – 19:20

O 17:15 rozpocznie się zaś turniej dla zdolnych juniorów z KSz Dwie Wieże Equity Advisors Kraków i zaproszonych gości.
Wszystkie partie będą komentowane na żywo na naszym kanale na YouTube w nowym duecie! IM Mateusz Kołosowski wraz Maciejem „Marianczello” Dominem wprowadzą nas w tajniki rozgrywek na sześćdziesięciu czterech polach. Transmisja będzie dostępna pod tym linkiem:

Wyniki po dwóch zjazdach

Po połowie eliminacji na prowadzeniu jest KS Gwiazda Bydgoszcz, goniona przez VOTUM SA Polonię Wrocław. Kluby te uzbierały kolejno po 17 i 16 punktów meczowych i zdecydowanie wyprzedzają resztę stawki. Na najniższym stopniu podium znajdują się zawodnicy KSz Wieży Pęgów, którzy mają jedynie punkt przewagi nad grupą pościgową.

W Krakowie rozpocznie się drugie koło eliminacji, to znaczy wszystkie kluby zagrają ze sobą mecze rewanżowe. KS Gwiazda Bydgoszcz i VOTUM SA Polonia Wrocław mają dość komfortową sytuację i potrzebują jedynie odrobiny koncentracji, by dowieźć przewagę do końca i cieszyć się z awansu do finału. Pięć kolejnych drużyn ma ostatni moment, by zacząć wygrywać i zająć kolejne dwa miejsca premiowane awansem. W sytuacji must-win są postawieni reprezentanci KSz Stilon Gorzów Wielkopolski dla których każda porażka będzie oznaczała niemalże pewną eliminację. Odrobinę lepiej wygląda to dla Wielkopolskiego Klubu Szachowego. Najbardziej komfortowo mogą się czuć zawodnicy KSz Wieży Pęgów, którzy o włos wyprzedzają Akademię Szachową Gliwice oraz Wasko Hetman GKS Katowice.

Jakie mecze zostaną rozegrane w Krakowie?

Serwis turniejowy jest dostępny na stronie Chessarbiter: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/tdr_2362/

Jaki jest format zawodów?

Kluby grają systemem dwukołowym (tzn. każdy z każdym zagra mecz i rewanż). Mecze będą toczyć się na czterech szachownicach. W każdym meczu musi wystąpić co najmniej 1 zawodniczka, jednak kluby mają pełną dowolność zgłoszenia na której szachownicy ona zagra.

fot. Michał Walusza

W przypadku remisu następuje dogrywka w formie Armagedonu, co spowoduje, że remisy meczowe będą niemożliwe! Armagedon tempem białe 5 min, czarne 4 min z dodawaniem 1 sekundy na ruch po 60 posunięciu. Dogrywka odbędzie się na jednej szachownicy, klub ma prawo wybrać dowolnego zawodnika ze składu. Kolor wybiera drużyna z niższym średnim rankingiem w danym meczu.

Jak wygląda Armagedon?

Armagedony na Superlidze sypią się jeden za drugim, więc najlepszym wyjaśnieniem jak wygląda taki armagedon, jest obejrzenie go! Poniżej w emocjonującej partii czeski arcymistrz Vojtech Plat, grający dla KSz Wieży Pęgów, pokonał hinduskiego arcymistrza Pentalę Harikrishnę, jednego z najwyżej notowanych zawodników na superpligowych deskach.

W trakcie turnieju zawodnicy brają również udział w różnych konkursach szachowych. W Katowicach w szachowym quizie wystartowali IMowie Jakub Kosakowski i Miłosz Szpar oraz FM Kosmą Pacan-Milej, zachęcamy do obejrzenia i podzielenia się w komentarzu na ile pytań znaliście odpowiedzi!

fot. Michał Walusza

Aktualności