Logo serwisu  » Wielki finał przed nami!
ZAMKNIJ Ikona menu

Wielki finał przed nami!

Moment na który wszyscy czekali. Zwieńczenie całego roku walki i partii rozgrywanych w czterech polskich miastach. 25 listopada w Bydgoszczy odbędzie się wielki finał pierwszego sezonu Superligi.

W fazie pucharowej zagrają cztery zespoły: KS Gwiazda Bydgoszcz, Wieża POMOT Pęgów, Votum SA Polonia Wrocław oraz KS Wasko HETMAN GKS Katowice.

KS Gwiazda Bydgoszcz versus Wasko Hetman GKS Katowice

Gospodarze tego zjazdu z Gwiazdy Bydgoszcz wygrali fazę grupową Superligi z 31 punktami meczowymi na koncie. Do licznych zwycięstw poprowadzili ich członkowie kadr narodowych: Radosław Wojtaszek, Paweł Teclaf czy Oliwia Kiołbasa, którzy zdobyli sumarycznie 21,5 punktu z 28 partii. Rywalem bydgoszczan będą więc zdobywcy czwartego miejsca, czyli katowicka drużyna Hetmana GKS.

Oliwia Kiołbasa /fot. Michał Walusza

Katowiczanie do ostatniej rundy walczyli o awans, dopiero punktacja pomocnicza pozwoliła im wyprzedzić Akademię Szachową Gliwice. Niech Was to jednak nie zwiedzie. Śląska drużyna w XXI wieku najczęściej zdobywała złote medale drużynowych mistrzostw Polski. Jej barw bronią takie gwiazdy jak czeski numer 1 David Navara, mistrz Polski w szachach klasycznych Bartosz Soćko czy mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych Kacper Piorun.

David Navara /fot. Michał Walusza

Wieża POMOT Pęgów kontra Votum SA Polonia Wrocław

Drugie miejsce z 29 punktami meczowymi zdobył zespół Wieży POMOT Pęgów. Pęgowianie mogą pochwalić się dwoma zawodnikami, którzy zagrali w każdym z czterech zjazdów, a byli to Wojciech Moranda i Aleksandra Maltsevskaya. Wieża Pęgów sięgnęła w tym roku po tytuł mistrzów Polski. Czy uda im się również zdobyć złoto na Superlidze?

IM Aleksandra Maltsevskaya /fot. Michał Walusza

Powstrzymać ich przed tym postarają się ich półfinałowy rywal, którym będzie Votum SA Polonia Wrocław. Wrocławskich barw od lat bronią tacy zawodnicy czołówki świata i Polski jak Pentala Harikrishna, Mateusz Bartel czy Szymon Gumularz. W fazie grupowej w pierwszym meczu między Wrocławiem a Pęgowem padł remis, lecz w drugim Wrocławianie ulegli 0-4. Czy uda im się odwrócić ten trend?

GM Szymon Gumularz /fot. Michał Walusza

Już od godziny 11:00 w Bydgoszczy rozpocznie się faza pucharowa najsilniejszego turnieju w tej części Europy. Bądźcie z nami i kibicujcie na żywo i przed ekranami! Od 13:30 transmisja będzie dostępna nie tylko na naszym kanale na YouTube, ale także w TVP Sport.

Format turnieju

Finał będzie rozegrany systemem pucharowym w trybie mecz-rewanż, tempem gry 10 minut na partię +5 sekund na posunięcie. W przypadku remisu zostanie rozegrany dodatkowy mecz tempem szachów błyskawicznych – 3 minuty na partię + 2 sekundy na posunięcie. W przypadku remisu w meczu szachów błyskawicznych rozegrany zostanie Armagedon tempem białe 5 min, czarne 4 min z dodawaniem 1sek na każdy ruch po 60 posunięciu. Mecz odbędzie się na jednej szachownicy, klub ma prawo wybrać dowolnego zawodnika ze składu. Kolor wybiera zawodnik z drużyny, która w fazie grupowej zajęła wyższe miejsce.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Aktualności