Logo serwisu  » Wszystko co musisz wiedzieć o Superlidze
ZAMKNIJ Ikona menu

Wszystko co musisz wiedzieć o Superlidze

Co to jest Superliga?

Superliga Rapid w Szachach Szybkich to spółka założona przez osiem polskich klubów i fundację Nobilis Ludus. Celem jest rozegranie ligi w szachach szybkich.

Które kluby zagrają w Superlidze?

Są to: Akademia Szachowa Gliwice, KSz Dwie Wieże Equity Advisors Kraków, Klub Szachowy Stilon Gorzów, Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz, Wasko HETMAN GKS Katowice, Wielkopolski Klub Szachowy, Wieża POMOT Pęgów oraz Votum SA Polonia Wrocław.

Jaki jest harmonogram zjazdów?

4 kwietnia w Wrocławiu, drugi na 9 maja w Katowicach, trzeci na 7 czerwca w Krakowie, a czwarty na 16 października w Poznaniu. Finał zaś odbędzie się 2 grudnia w Bydgoszczy.

Jaki jest format zawodów?

Kluby zagrają systemem dwukołowym (tzn. każdy z każdym zagra mecz i rewanż). Mecze będą toczyć się na czterech szachownicach. W każdym meczu musi wystąpić co najmniej 1 zawodniczka, jednak kluby mają dowolność na której desce ją wystawią. Tempo gry to 10 minut + 5 sekund na każde posunięcie. W przypadku remisu następuje dogrywka w formie Armageddonu, co spowoduje, że remisy meczowe będą niemożliwe!

Jaki jest format Armageddonu?

Armagedon tempem białe 5 min, czarne 4 min z dodawaniem 1sek/ruch po 60 posunięciu. Mecz odbędzie się na jednej szachownicy, klub ma prawo wybrać dowolnego zawodnika ze składu. Kolor wybiera drużyna z niższym średnim rankingiem w danym meczu.

Jaka jest pula nagród?

W puli nagród znajduje się 300 000 złotych. W fazie finałowej będą takie nagrody: 1 miejsce – 45.000zł, 2 – 30.000zł, 3 – 15.000zł, 4 – 10.000zł

Gdzie można oglądać Superligę?

Na kanale na YouTube: https://www.youtube.com/@SuperligaRapid oraz w aplikacji TVP Sport: https://sport.tvp.pl/aplikacja-mobilna

Gdzie mogę sprawdzić kojarzenia?

W serwisie turniejowym na stronie Chessarbiter: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/tdr_2362/

Czy można przyjść i kibicować na żywo?

Tak! Pierwszy zjazd odbędzie się w Hotelu im. Jana Pawła II, ul. Św. Idziego 2 50-328, Wrocław. W trakcie jego odbędzie się symultana dla VIPów z arcymistrzem Pentalą Harikrishną.

Aktualności