Logo serwisu  » Bydgoszcz, Pęgów, Wrocław i Katowice z awansem do finałów!
ZAMKNIJ Ikona menu

Bydgoszcz, Pęgów, Wrocław i Katowice z awansem do finałów!

Poznaliśmy cztery drużyny, które awansowały do fazy finałowej Superligi! Walka była niezwykle zacięta, jedynie Gwiazda Bydgoszcz i Wieża POMOT Pęgów miały komfort spokojnej gry, gdy o pozostałe dwa miejsca walczyły VOTUM SA Polonia Wrocław, Wasko Hetman GKS Katowice i Akademia Szachowa Gliwice!

Zacznijmy naszą opowieść chronologicznie. Do Poznania liderzy z Gwiazdy Bydgoszcz wysłali młody skład i dali zadebiutować Krzysztofowi Raczkowi, Bartłomiejowi Turskiemu i Michałowi Fiedorkowi. Tymczasem Stilon Gorzów Wielkopolski wysłali najmocniejszy możliwy skład zawierający arcymistrzów Kamila Draguna, Michała Krasenkowa czy Marcela Kanarka. Do boju przygotowani byli również katowiczanie wzmocnieni czeskim numerem jeden, czyli Davidem Navarą. Gotowi do gry? To zaczynamy!

Runda XI

Na papierze największym zaskoczeniem była wygrana Dwóch Wież Equity Advisors Kraków z Gwiazdą Bydgoszcz, lecz pamiętamy, że liderzy wystawili do gry rezerwy. Kluczowym dla dalszych losów turniejowej tabeli był pogrom Stilonu Gorzów dokonany rękami zawodników z Katowic. Jak już wiecie z tabeli, to małe punkty dały awans „Gieksie”, więc zobaczmy jak do tego doszło:

Monika Soćko /fot. Michał Walusza

Wartym odnotowania jest fakt, że w całej tej rundzie padł tylko jeden remis! Stało się to na ostatniej desce w meczu Polonii Wrocław z Wielkopolskim Klubem Szachowym. Jak już jesteśmy przy tym meczu, to najkrótszą partią tego starcia była „jedynie” 63-ruchowa batalia między Gumularzem a Sieciechowiczem:

Runda XII

W tej rundzie walka była zdecydowanie bardziej wyrównana – aż trzy mecze zakończyły się wynikiem 2,5-1,5! Zaskoczeniem można uznać zwycięstwo Gwiazdy Bydgoszcz nad Wieżą Pęgów – na każdej desce mieli niższe rankingi od swoich rywali. Akademia Szachowa Gliwice wygrała ze Stilonem Gorzów dzięki wysiłkom Jacka Tomczaka i Macieja Klekowskiego. Będziemy wracać do występów, zwłaszcza Maćka, który zanotował w Poznaniu wynik 3,5/4 i wygrał Armagedon… jednak nie uprzedzajmy faktów.

Jacek Tomczak /fot. Michał Walusza

Pojedynki między Polonią Wrocław a Hetmanem Katowice od lat stanowią ważny element polskich szachów. Również tym razem walczyli jak równy z równym, na szczęście dla Ślązaków, Navara zdołał przechytrzyć kapitana oponentów Mateusza Bartla, co dało jakże ważne zwycięstwo w meczu.

David Navara /fot. Michał Walusza

Runda XIII

Krwawienie wrocławskiej Polonii wykorzystali w kolejnej rundzie Gliwiczanie. Mecz był równie zacięty, znów zakończony trzema remisami. Tym razem szala przeważyła się na ostatniej szachownicy, na której Julia Antolak pokonała Jolantę Zawadzką!

Julia Antolak, teleturniej w przerwie między rundami. Obok Kamil Dragun /fot. Michał Walusza

W tym samym czasie Katowice wysoko wygrały z Wielkopolskim Klubem Szachowym, a Wieża Pęgów odprawiła Dwie Wieże Kraków z kwitkiem. W ostatnim meczu tej rundy Stilon Gorzów o włos wygrał z Gwiazdą Bydgoszcz. Dragun i Kanarek zneutralizowali rywali, nadrabiając porażkę Krasenkowa z Turskim, co dało wielkopolskiej ekipie jedyne zwycięstwo tego zjazdu.

Runda XIV

Jak mogła zakończyć się faza eliminacyjna Superligi? Oczywiście, że serią Armagedonów! Czekaliśmy cały dzień na tę chwilę, więc zawodnicy rozpieścili nas aż trzema Armagedonami! Runda ta była kluczowa dla losów awansów do top4. Akademia Szachowa Gliwice mierzyła się z Wasko Hetman GKS Katowice, zwycięstwo w regulaminowym czasie gry dawało Gliwicom awans, przejście do Armagedonów niezależnie od wyniku już promowało Katowice.

Na nieszczęście gliwiczan mecz skończył się wynikiem 2-2. Maciej Klekowski ograł Bartosza Soćkę, a Kacper Piorun pokonał Tomasza Warakomskiego, co przy remisach na pierwszej i czwartej desce dało awans katowiczanom. Potrzebna była jeszcze dogrywka. Gliwice wystawiły będącego w świetnej formie Macieja Klekowskiego, naprzeciw niemu zasiadł Kacper Piorun. Po długiej walce grający czarnymi „Kleku” wygrał! W końcowej tabeli Gliwice dogoniły Katowice, dodatkowo oba mecze zostały wygrane przez Akademię Szachową. Jednak pierwszą punktacją pomocniczą były małe punkty, których Katowice zgromadziły więcej i to ich zobaczymy w finale w Bydgoszczy.

Maciej Klekowski i Kacper Piorun /fot. Michał Walusza

Pozostałe dwa Armagedony nie zmieniły niczego w tabeli, lecz dalej miały znaczenie psychologiczne dla zawodników. W obronie Wieży POMOT Pęgów stanął Wojciech Moranda, który skutecznie odparł zakusy Łukasza Licznerskiego z WKS. Ostatnie złamanie impasu miało miejsce między Bydgoszczą a Wrocławiem, w którym to starciu młody Bartłomiej Turski zdołał przebić się przez wojska kierowane przez Mateusza Bartla.

Faza finałowa

Już 25 listopada w Bydgoszczy weźmiemy udział w fazie finałowej. Faza pucharowa odbędzie się w systemie mecz-rewanż. KS Gwiazda Bydgoszcz zagra z Wasko Hetmanem GKS Katowice, a Wieża POMOT Pęgów zmierzy się z VOTUM SA Polonią Wrocław w meczach półfinałowych.

Oliwia Kiołbasa /fot. Michał Walusza

Partie będą rozgrywane tempem 10’+5″, analogicznie jak w fazie eliminacyjnej. W przypadku remisu zostanie rozegrany dodatkowy mecz tempem szachów błyskawicznych – 3 minuty na partię + 2 sekundy na posunięcie. Na pierwszej szachownicy białymi zagra drużyna, która w fazie grupowej zajęła wyższe miejsce. W przypadku remisu w meczu szachów błyskawicznych rozegrany zostanie Armagedon, z przepisami identycznymi jak miało to miejsce w fazie eliminacyjnej.

Aktualności