Logo serwisu  » Wieża POMOT Pęgów
ZAMKNIJ Ikona menu
Logo klubu

Wieża POMOT Pęgów

Rok założenia 2012
Kapitan drużyny Wojciech Moranda
Prezes klubu Przemysław Lichwa

Wieża POMOT Pęgów

Klub Szachowy Wieża Pęgów powstał w październiku 2012 roku. Misją Klubu było stworzenie ośrodka szachowego szkolącego najmłodszych w Szkole Podstawowej w Pęgowie oraz udział w drużynowej rywalizacji dorosłych.

W 2013 roku drużyna seniorów Wieży Pęgów zadebiutowała w rozgrywkach II ligi szachowej. Okazała się „czarnym koniem” rozgrywek, ostatecznie zajmując 5. miejsce. O awans do I ligi pęgowianie walczyli przez kolejne trzy lata. Upragnione wejście na zaplecze Ekstraligi drużyna zapewniła sobie w 2016 roku.

W kolejnym sezonie szeregi Wieży wzmocnił pierwszy Arcymistrz w historii klubu - Vojtech Plat, a drużyna wystartowała w I lidze. Status beniaminka nie przeszkodził pęgowianom stać się rewelacją rozgrywek i wywalczyć awans do Ekstraligi! Trudno przejść obojętnie wobec wyniku Pawła Kowalczyka na piątej szachownicy, który w I-ligowych rozgrywkach zdobył 9 punktów w 9 partiach i wydatnie pomógł drużynie w osiągnięciu końcowego triumfu.

Kolejne lata w historii Wieży Pęgów można śmiało uznać za pasmo sukcesów. W 2018 roku drużyna będąca beniaminkiem wywalczyła Drużynowe Wicemistrzostwo Polski w Szachach Klasycznych. W tym samym roku klub zorganizował Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych. Turniej okazał się ogromnym sukcesem, bowiem pęgowianie zdobyli Mistrzostwo Polski zarówno w rywalizacji mężczyzn jak i kobiet. Polski Związek Szachowy docenił sportowe i organizacyjne sukcesy i przyznał Wieży Pęgów tytuł “Hetmana” w kategorii klub roku 2018.

W 2019 roku Wieża Pęgów była liczącym się graczem na polskiej scenie szachowej. Drużyna z Dolnego Śląska zdobyła medale we wszystkich kolorach podczas kolejnych Mistrzostw Polski: brąz (szachy klasyczne), srebro (szachy błyskawiczne) i upragnione złoto w szachach szybkich. W kolejnych latach (2000-2021) drużyna zajęła 4. miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach Klasycznych, zaś rok 2022 zakończyła na 6. miejscu.

Kapitanem drużyny jest Arcymistrz Wojciech Moranda, który do klubu dołączył w 2018 roku. Oprócz drużynowych sukcesów z Wieża Pęgów GM Moranda jest także Indywidualnym Wicemistrzem Polski w Szachach Klasycznych oraz brązowym medalistą Drużynowych Mistrzostw Europy (indywidualnie srebrnym medalistą na czwartej szachownicy) z 2021 roku. Kapitan Wieży był także reprezentantem Polski na Olimpiadzie Szachowej w Indiach.

Klub Szachowy Wieża Pęgów jest również pomysłodawcą i organizatorem Mistrzostw Polski Amatorów w szachach szybkich i błyskawicznych, w którym uczestniczą zawodnicy do rankingu 2000 FIDE. W 2023 roku odbędzie się już 9 edycja mistrzostw w szachach szybkich.

sponsorzy klubu

#2

MIEJSCE W TABELI

29.0

ZDOBYTE PUNKTY

Wicemistrzostwo Polski w Szachach Klasycznych

2018

3. miejsce na Mistrzostwach Polski w Szachach Klasycznych

2019

Drużynowe Mistrzostwo Polski w Szachach Szybkich

2019

Drużynowe Mistrzostwo Polski w Szachach Błyskawicznych

2018

Drużynowe Mistrzostwo Polski w Szachach Błyskawicznych Kobiet

2018
Zdjęcie zawodnika

Yuriy Kuzubov

FIDE: 2636
Zdjęcie zawodnika

Maxime Lagarde

FIDE: 2627
Zdjęcie zawodnika

Wojciech Moranda

FIDE: 2576 Kapitan
Zdjęcie zawodnika

Vojtech Plat

FIDE: 2548
Zdjęcie zawodnika

Vitaliy Bernadskiy

FIDE: 2538
Zdjęcie zawodnika

Peter Michalik

FIDE: 2526
Zdjęcie zawodnika

Jakub Kosakowski

FIDE: 2486
Zdjęcie zawodnika

Stepan Zilka

FIDE: 2468
Zdjęcie zawodnika

Grzegorz Nasuta

FIDE: 2435
Zdjęcie zawodnika

Aleksandra Maltsevskaya

FIDE: 2380
Zdjęcie zawodnika

Paweł Kowalczyk

FIDE: 2251
Zdjęcie zawodnika

Laura Unuk

FIDE: 2197
Zdjęcie zawodnika

Aneta Korościel-Sołtysiak

FIDE: 1841