Logo serwisu  » Polonia Wrocław i Gwiazda Bydgoszcz na czele Superligi!
ZAMKNIJ Ikona menu

Polonia Wrocław i Gwiazda Bydgoszcz na czele Superligi!

Trzy rundy emocji i zaciętej walki za nami! Inauguracyjny zjazd we Wrocławiu był szczęśliwy dla gospodarzy z Polonii Wrocław, którzy są samodzielnym liderem Superligi! Równie zadowoleni może być Wielkopolski Klub Szachowy, który zamiast być chłopcem do bicia, jest niespodzianką turnieju!

1 runda

Pierwsza runda zakończyła się dwoma pogromami. Zarówno Polonia Wrocław, jak i Wieża Pęgów, zdominowały swoje mecze po 4-0, wygrywając na każdej szachownicy. Szybkie tempo gry zaowocowało ciekawymi atakami, między innymi tym w wykonaniu Mateusza Bartla, który nie tracił czasu na zroszowanie własnego króla, tylko od razu rzucił się do rozprucia pozycji rywala.

Mateusz Bartel, fot. Piotr Nguyen

Dla przypomnienia kibicom, którzy nie mogli oglądać partii na żywo: by zaostrzyć rywalizację między klubami, w przypadku remisu w meczu, każdy klub desygnuje po jednym zawodniku do zagrania Armageddonu. Drużyna, która wygra mecz po Armageddonie, zdobywa 2 punkty; przegrany dopisze do swojej puli 1 punkt. Zwycięstwo bez dogrywek jest warte 3 punkty.

Pierwszy Armageddon miał miejsce od razu w pierwszej rundzie za sprawą remisu między Gliwicami a WKS. Wyżej rozstawieni gliwiczanie wystawili do gry dwukrotnego wicemistrza Europy w szachach błyskawicznych Macieja Klekowskiego, więc na papierze byli wyraźnym faworytem. Znany komentator PZSzach IM Piotr Brodowski, reprezentujący wielkopolan, nie przestraszył się rywala i z podniesioną przyłbicą ruszył do walki. Jak się okazało, wyszedł z niej z tarczą!

2 runda

Zarówno Wrocław, jak i Pęgów, w pierwszej rundzie wygrali po 4-0, więc trudno było wskazać wyraźnego faworyta tego meczu. Przebieg tego starcia był zacięty i musiał znaleźć ujście w dogrywce. Pęgów wysłał do walki mistrza Czech Vojtecha Plata, z kolei gospodarze wybrali Pentalę Harikrishnę. Ich partia była do pewnego momentu odzwierciedleniem meczu, wtedy jednak nastąpił kluczowy błąd Indusa, który bezlitośnie wykorzystał Plat. Derby Dolnego Śląska na konto Wieży Pęgów!

Vojtech Plat, fot. Piotr Nguyen

Równie zacięty mecz mogliśmy oglądać między Katowicami a Krakowem. Trzy remisy zostały przełamane dzięki Liwii Jarockiej. Młoda zawodniczka Katowic w ostatnim czasie notuje świetne starty (na jesieni piąte miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów, duży przyrost rankingu na Mistrzostwach Europy Kobiet), nie dziwi więc jej dobra partia przeciwko Marii Leks.

Liwia Jarocka, fot. Piotr Nguyen

Kolejna ciekawa partia między paniami była w meczu Wielkopolskiego Klubu Szachowego ze Stilonem Gorzów. W nim zdecydowanie niżej notowana Maria Siekańska pokonała będącą na fali Klaudię Kulon. Dało to gorzowianom pierwsze (i jak na razie jedyne) zwycięstwo w Superlidze.

Klaudia Kulon, fot. Piotr Nguyen

3 runda

Serię zwycięstw Gwiazdy Bydgoszcz przerwał nie kto inny a Wielkopolski Klub Szachowy! Jak do tego doszło? Okazało się, że białym kolorem zdecydowanie łatwiej się wygrywa. Wszystkie cztery partie meczu i Armageddon przyniosły wynik 1-0. Dla WKS punktowali Łukasz Licznerski i Klaudia Kulon, zaś dla „Minotaurów” (jak pieszczotliwie Minutor Gwiazdę Bydgoszcz ochrzcili komentujący w studiu GM Marcin Tazbir i Maciej „Marianczello” Dominoni) Radosław Wojtaszek i Paweł Teclaf.

W Armageddonie zmierzyli się Łukasz Licznerski i Radosław Wojtaszek. Mimo problemów z czasem, w remisowej wieżówce „Liczner” zdołał zmusić Radka do błędu!

Mecz między Wieżą Pęgów a Hetmanem Katowice trwał najdłużej ze wszystkich w tej rundzie. Trzykrotnie zawodnicy zgadzali się na rozejm, jednak autorzy czwartej partii wyłamali się ze schematu. W niezwykle rzadkim wariancie obronie francuskiej (niech o tej rzadkości zaświadczy fakt, że wybitny znawca francuskich struktur GM Jacek Gdański, który gościł w studiu komentatorskim, nie zdołał rozpoznać debiutu po pozycji w grze środkowej) Kacper Piorun zdołał wywieźć w pole Grzegorza Nasutę i dał tym samym Katowicom zwycięstwo!

Kacper Piorun, fot. Piotr Nguyen

Polonia Wrocław raczej gładko rozprawiła się ze Stilonem Gorzów – zwycięstwa Harikrishny i Bartla dały gospodarzom pierwsze miejsce w superligowej tabeli! W ostatnim meczu Akademia Szachowa Gliwice pokonała aktualnych wicemistrzów Polski z Dwóch Wież Kraków. Tym samym krakowianie zostali zepchnięci na ostatnie miejsce w tabeli.

Jeśli przegapiłeś transmisję, nic straconego! Cały czas możesz ją obejrzeć na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=TTIeAl7SwsQ

Aktualności