Logo serwisu  » Powołano do życia spółkę Superliga w Szachach Szybkich
ZAMKNIJ Ikona menu

Powołano do życia spółkę Superliga
w Szachach Szybkich

Przedstawiciele ośmiu czołowych klubów szachowych w Polsce oraz Fundacji Nobilis Ludus podpisali 13 stycznia 2023 r. w Toruniu umowę powołującą do życia spółkę Superliga Rapid w Szachach Szybkich. – To inicjatywa, która wniesie nową jakość do polskich szachów – powiedział prezes zarządu Superligi Bartłomiej Heberla.

Superliga Rapid to profesjonalna liga szachów szybkich, w której rywalizować będzie osiem czołowych polskich klubów. Harmonogram przewiduje pięć zjazdów, podczas których drużyny będą walczyć o tytuł Mistrza Polski w Szachach Szybkich.

– Poziom sportowy szachów w Polsce nieustannie rośnie. W ubiegłym roku Ekstraliga była jedną
z najsilniejszych lig na świecie, plasując się w top 3 pod względem rankingu zawodników i liczby arcymistrzów w drużynach. Chcemy, aby poprzez odpowiednią organizację Superliga Rapid przypominała rozgrywki innych dyscyplin zawodowych, co z kolei pozytywnie wpłynie na dalszą profesjonalizację, ale także popularyzację szachów w Polsce. Jesteśmy również przekonani, że ten nowy format rozgrywek ligowych wniesie nową jakość do polskich szachów i podniesie ich prestiż – dodał prezes zarządu Superligi.

– Głęboko wierzymy w powodzenie tego projektu. Silne i zjednoczone kluby szachowe w ramach prestiżowej ligi pozytywnie wpłyną na dalszy rozwój Królewskiej Gry w Polsce. Jesteśmy przekonani, że rywalizacja na wysokim poziomie zaowocuje ujawnieniem się kolejnych szachowych talentów, a także sukcesami polskiej reprezentacji – powiedział Łukasz Turlej, sekretarz generalny FIDE.

– Ponadto, duże turnieje mają się w Polsce bardzo dobrze. Wystarczy spojrzeć na to jak wysoko były oceniane i jakim zainteresowaniem się cieszyły Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w Warszawie czy ostatnia edycja Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w Katowicach. Te turnieje pokazały, że w Polsce istnieje potrzeba silnej ligi szachów szybkich. Superliga Rapid jest na to odpowiedzią – zakończył Łukasz Turlej.

Wszystkie spotkania ligowe transmitowane będą na oficjalnym kanale YouTube Superligi Rapid oraz w telewizji TVP Sport.

Umowę, powołującą do życia spółkę Superliga Rapid w Szachach Szybkich, podpisały następujące kluby:
Akademia Szachowa Gliwice
KSz Dwie Wieże Equity Advisors Kraków
Klub Szachowy Stilon Gorzów
Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz
Wasko HETMAN GKS Katowice
Wielkopolski Klub Szachowy
Wieża POMOT Pęgów
Votum SA Polonia Wrocław

Aktualności